O nás | Soľná fajka | Aes Angelus | Tens | Doplnky výživy | E-shop | Objednať | Zoznam výrobkov | Kontakt

Soľná fajka
Prečo nami distribuovaná Soľná fajka je tá ozajstná
Mobilná soľná jaskyňa
Suchý inhalátor, fajka ktorá neškodí ale pomáha
Jednoduchá inhalačná pomôcka
Suchý inhalátor
Ambulancia klinickej imunológie a alergológie v Rožňave
Poďakovanie od Andrei H.
Poďakovanie od R. Zemanovej
Sanatórium pre deti s alergickými a respiračnými ochoreniami v Bratislave
Najčastejšie kladené otázky

Soľná fajka - suchý inhalátor

Denným 10-20 minútovým používaním „Soľnej fajky“ môžeme priaznivo ovplyvniť:
- alergie dýchacích ciest
- astmu
- nádchu
- zápal dutín tváre i nosa
- podráždenie dýchacích ciest zapríčinené fajčením
 

Choroby dýchacích ciest sú jednou z najčastejších príčin návštev u lekára. Civilizačné choroby ako alergická nádcha, priedušková astma a chronická obštrukčná choroba pľúc vykazujú dramatický nárast aj na Slovensku. Terapeutické ovplyvnenie každého z nich je na základe EBM v súčasnosti veľmi účinné. Komplexná liečba týchto chorôb vyžaduje prevenciu, kauzálnu liečbu a správne rehabilitačné postupy.

Alergické, nealergické, infekčné i neinfekčné choroby dýchacích ciest majú stále v patofyziologickom obraze zápal, pri ktorom jeden zo závažných príznakov je zvýšená tvorba hlienov a jeho sťažené odstránenie z dýchacích ciest. Na jednej strane máme možnosť zasiahnuť medikamentózne, sú dostupné kvalitné mukolytiká a expektoranciá a na druhej strane sú klimatické pobyty vo vysokohorských polohách, v jaskyniach a v soľných baniach.

Pri súčasnej všeobecnej situácii zdravotníctva klesá možnosť využiť klimatickú liečbu. Jaskynné liečebné metódy sú síce účinné, ale pre mnohých ťažko realizovateľné (výber miesta, potreba tráviť tam istý čas, finančné náklady). Je tu možnosť i samoliečiteľstva, avšak jeho úroveň v SR je zatiaľ nízka (32% IMS Medical Index 2000).

Na základe skúsenosti zo soľných jaskýň, ktoré mali veľmi dobrý vplyv na priebeh chronických chorôb dýchacích ciest, bola vyvinutá táto komplementárna liečebná pomôcka. V prvom rade pomáha prečistiť, regenerovať dýchací epitel a udržať jej správnu bariérovú funkciu.

V keramickej nádobke v tvare fajky sa nachádza zmes jemných, špeciálnych soľných kryštálikov. Vzduch sa vdychuje pri normálnom dychovom úsilí cez "Soľnú fajku", čím sa zabezpečí vyššia koncentrácia soli v horných dýchacích cestách. Účinnosť je okamžitá a pri dlhodobom užívaní aj prolongovaná. Úplne prirodzenou cestou umožní veľmi účinnú expektoráciu nahromadených hlienov, zlepší subjektívnu pohodu a v neposlednom rade FVC, FEV1, ale aj MEF50. Základná terapia každého ochorenia sa nesmie súčasne vynechať.

Je potrebné pacientom vysvetliť spôsob používania pomôcky a zabezpečiť aj kontrolu užívania. S úpravou stavu je potrebné postupne znižovať čas užívania. Nesmie sa vyvinúť forsírovaný vdych - môže spôsobiť hypokapniu.

"Soľná fajka" sa užíva niekoľkokrát denne, celkový čas asi 10 - 20 min. Obsah vystačí cca na 5 rokov pre jednu osobu a z hygienických dôvodov odporúčame pre každú osobu vlastnú pomôcku. "Soľný sloník" je dostupný aj pre deti, môže sa užívať pri akútnych a chronických sinusitídach a bronchitídach. "Soľná fajka" je dobrou pomôckou aj pre chronických fajčiarov. Doteraz nie sú známe žiadne vedľajšie a nežiadúce účinky.

V zahraničnej literatúre sú uvádzané informácie, kde sú popísané dobré skúsenosti so "Soľnou fajkou" napr. z rehabilitačného ústavu Yamamoto – Budapeštianskej Univerzity Semmelweis – pneumologického oddelenia, ako aj zo štátneho rehabilitačného pneumologického ústavu z Mátry.

„Malá mobilná špeciálna soľná jaskyňa“ zabezpečí mukolýzu, sekretolýzu, občas bronchospasmolýzu a má aj antiflogistický efekt.

V dostupných prácach uvádzajú 2-3 mesačné denné používanie u chorých s chronickými príznakmi bez vedľajších nežiadúcich účinkov, hlavne u pacientov, ktorí mali aj kardiálne ťažkosti, kde sa podarilo znížiť súčasné použitie beta2mimetík.

Je tu nová prírodná metóda na trhu, ktorá najmenej zaťažuje chronicky chorý organizmus.

MUDr. Klára Kossárová,
Neštátna ambulancia klinickej imunológie a alergológie,
Poliklinika Šustekova 2,
Bratislava